Tarih 1 – Kül

Tarih bilmiyorsan dün doğmuşsun demektir.

Howard Zinn (1922 – 2010)

Bir tiyatro oyununa gidiyorsunuz. Beş perdelik bir oyun diyelim. Ama aksilik bu ya! Geç kalıyorsunuz. Binbir rica sonunda. Tiyatroya girebilip. Üçüncü perde başlarken. Yerinizi alıyorsunuz…. Kendinize sorun şimdi. İlk iki perdedeki. Olayları izlememişken. Geriye kalan üç perdedeki olayları ne kadar anlarsınız! Anlar mısınız?… Olup bitenleri. Ne kadar kavrarsınız! Kavrar mısınız?…. İşte hayat da böyle bir şey….

Hepimiz. Bir şekilde. Çok düşük bir ihtimalin. Bir sonucu olarak. Dünyaya geliyoruz. Seçemediğimiz bir mekana. Seçemediğimiz bir zamanda. Seçemediğimiz insanlar arasına geliyoruz. O mekan nasıl oluştu! Biliyor muyuz? Hayır! O mekanda önceki zamanlarda neler oldu! Biliyor muyuz? Hayır! Oradaki bu insanlar neler gördü geçirdi! Biliyor muyuz? Hayır! Yani perdeler arasında giriveriyoruz hayata. Hayat biz ile başlamıyor. Bizimle de bitmiyor.  Ve hemen. Daha ilk andan. Biz farketmesek de. Hayat sahnesine çıkıp. Başlıyoruz kendi geçmişimizi üretmeye. Tarihimizi şekillendirmeye.

Konu bu: Tarih! Çok teknik. Çok akademik geldi ise. Buna “geçmiş” de diyebiliriz. Her şeyin bir geçmişi vardır. Yalnızca bir ülkenin. Bir devletin değil. Bir eşyanın. Bir insanın. Bir bitkinin de tarihi vardır. Bir çaydanlığın. Bir ırmağın. Bir yazarın. Bir merdivenin. Bir kilisenin. Bir sporcunun. Bir rüzgarın da. Ve bir dumanın da… Var olan herşeyin. Bir geçmişi. Bir öncesi. Bir tarihi vardır… Hiçbir şey. Kendiliğinden olmaz. Durup dururken. Gökten düşüvermez… Ve olan hiçbir şey de. Yokolmaz. Bir yerlerde. Birilerinde. İz bırakır. Yer bulur. Ve sürer gider.

Ama bugüne bakınca. İnsanlar dünyasındaki. Fikirleri, düşünceleri farkedince. Söylenenleri duyup. Davranışları izleyince. Ne görüyoruz? Sanki. Hiç bir şeyin öncesi yok!. Sanki. Herşey bugün. Şimdi başladı! Sanki herşey. Bizimle başladı! Şahsımla başladı!… Bir bakın etrafınıza. Ve bakalım kendimize. İnsanlardan söz ederken. Olayları sorgularken. Dinlerken ve konuşurken. Yaşanmışlıklarımız. Yaşımız. Ne olursa olsun. Çoğu zaman. Dün doğmuş gibi düşünüp. Dün doğmuş gibi konuşmuyor muyuz? Hep. Şimdi’ deyiz. An’ ı yaşa diyorlar ya! Evet an’dayız. Sanki geçmiş yokmuş gibi! Sanki o “an”. Geçmişin bir sonucu değilmiş gibi . Yaşıyoruz. Halbuki. Parçası olduğumuz. Evimiz olan. Tabiat. Hiç de böyle düşünmüyor….

Ne diyor tabiat! Bir bakalım!

Yüzyıllar boyunca “simya” adı altında sürdürülen çalışmaları. Bugünkü anlamda, kimya bilimine dönüştüren. Kimya bilimini kuran. Antoine-Laurent de Lavoisier’ nin. Maddenin korunumu kanunu şöyle der:” Doğanın tüm işleyişlerinde. Hiçbir şey yoktan varolmaz, varken de yok olmaz!” Yani. herhangi bir fiziksel veya kimyasal değişim sırasında madde ne yaratılır ne de yok edilir. Ancak bir biçimden diğerine değişebilir.  Evet! Tabiat böyle diyor. Tabiatın kuralı bu. “Yok olmaz, dönüşür”. Yani herşey. Bir tarihten geçerek gelir. Bir geçmişi vardır! Bir Türk atasözü der ki: “Otu çek köküne bak”. Yani. Bir otu tanımak istiyorsan. Geçmişine bak! Bir olayı anlamak istiyorsan da. Öncesine bak!

Şimdi de. Bu kuralı. Yerinde görüp. Anlamak için. Tabiata gidelim mi?…

Evet. Tabiata gidelim. Tesadüf bu ya! Orada da “biri” var. Bize rastladı! Yapacağı villalara. Yer açmak için. Ağaçları kesen. Sonra da yakan “biri”… Biz de gidip. Bir deney yapalım orada. Kuru bir ağaç gövdesi bulalım. Tartalım onu. 100 kg olsun. Bir kibrit çakıp. Yakalım onu. Ve bırakalım. Sonuna kadar yansın. Geriye ne kaldı? Bir kül yığını kaldı değil mi! Yani. Ağaç kül oldu! Şimdi alalım o külü tartalım. O da yaklaşık  3 kg olur. O “biri”nin derdi değil ama. Biz. Merak edip sormalıyız şimdi. Peki. Ağacın kalanına ne oldu? diye.  Doğru ya! 97 kg ağaç nereye gitti? Yok mu oldu?

Tabiatın buna bir cevabı var! O biri’nin de vardır belki!

Ya siz ne dersiniz?

Devamı gelecek >>

İzleyen Yazı : Tarih 2 – Flogiston

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s