İkinci Dalga 1 – VUCA

 

Şimdi de. Bu çıktı karşımıza. Bu da başka bir salgın! Kulaktan ağıza. Ağızdan kulağa. Dolanan. Beyine pek uğramayan. İkinci dalga bir salgın. Hızlı yayılıyor. Tedavisi de zor! Aşısı bulunur mu. Bulunmaz mı bilemem. İlacı zaten yok. Gözle görülemeyen.. Elle Tutulamayan. Bir hastalık bu! “YN” salgını bu! Deniyor ki. “Hiçbirşey eskisi gibi olmayacak!” Az buz bir ifade değil bu. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ise. “Her şey alt üst olacak”. Gibisinden bir deyiş bu!

Okumaya devam ediniz >>

Fazlaca iddialı yani. Ama öte yandan da. Ne kadar. Kolaylıkla söyleniveriyor. Herkesin de ağzında… Benim dilimin ucuna da geliyor! Tuhaf bir durum!.. Çok ciddi. Çok iddialı. Ama. Her an. Hepimizin ağzında… Şaşırmamak elde değil!

Önce. Bunu söyleyenlere bir bakalım. Sanki. O bir tarihçi. O konunun uzmanı. O. Çok çalışmış. Çok okumuş. Çok düşünmüş. Tarım toplumundan. Sanayi toplumuna geçişi araştırmış… O. Tarihi sindirmiş. Tarih boyunca. Olup biten. Tüm önemli olayları. Değişimleri incelemiş. Orta çağdan. Rönesansa nasıl girildiğinin. Sırlarına ermiş! Tarihsel dönüşümlerin. Mesela Fransız devriminin. Ekonomisini. Teknolojisini. Sosyal ve kültürel yönlerini. Politik boyutlarını. Demografisini… Hepsini Düşünmüş. Derinlemesine kavramış. Yorumlamış.. Sonra da. Tüm bunlardan. Bir sonuç çıkarmış. Sanıyorsun!.…

Peki öyle mi? Diyor ki O. Fazlasıyla da bilgiç bir tavırla. O diyor ki: “Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak!” Ama. Birkaç basit soru sorup da. Biraz kurcalayınca. Tutulup kalıveriyor. Ani bir fren! Ya da dikey düşüş! Ardından. Kendisini toparlayıp. Söyledikleri. Bir çuval sözcük. Noel Baba heybesi gibi. Kelimelerin. Güzellerini. Süslülerini bulup. Doldurmuş çuvala. Önümüze boşaltıyor.. Çok da sıkışırsa.  Hayret! Bu kez. Gökyüzüne yükseliyor. “gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde o vardır” felsefi görüşüyle. Astrolojik haritalara başvuruyor. Zodyak’ a. Yani. Burçlar kuşağına giriyor… Bunun sonu da yok. Malum! Evren büyüktür. Gez gezebildiğin kadar! Uç uçabildiğin kadar!..

Hastalık bu! “YN” salgını. Aldı başını gidiyor. Bir tür alt üst oluş sendromu. Ama YN. Yani bu ifade. “Alt üst oluş” ile. Aynı anlama gelse de. Daha masum görünüyor. Biraz da gizemli. Ama. Sonuç olarak. O da yarınların belirsizliklerini tanımlıyor…

YN yani “Yeni normal”. Her Neyse. Bu ifade. Aslında hiç de yeni bir şey değil. Onu tanıyoruz zaten. 2008 de pazarlanmıştı. Finans krizinden hemen sonra… Dünyanın. Sermaye  tepelerinde tartışılmıştı. Şöyle başlanmıştı söze : “Evet, Belki. İdeolojiler savaşı bitip, liberalizm kesin bir zafere ulaşamamış olabilir…”. Not edelim. Bu bir itirafdı! Böyle söylendi. Çünkü. Japon asıllı amerikalı. Fukayama. 1992 de yayınlanan. “Tarihin sonu ve son insan” kitabında. Kapitalizmin tüketim kültürünün. Seçeneksiz kaldığını yazmış. Ve “Tarihin sonu geldidiye hükmetmişti. Yanıldılar… Ve. İtirafın ardından. Şöyle bitirildi söz: “Ama. Kapitalizm gerilemedi de. Şimdi. Yani 2008 de olan. Sadece bir kriz. Geçici bir sarsıntı. Hepsi bu. Sistem çökmedi! Sistem Ayakta. Ve artık. Yeni bir normaldeyiz!”. Not edelim. Bu da bir teselli idi!

2008’in. Yeni Normali. Kapitalist sistemin. “Yıkılmadık. Ayaktayız. Yola devam” avuntusuydu bence. Ama geçelim bunu şimdilik…. İnsan saç telinin çapının. Yüzde birinden daha küçük. Bir canlının. Bu sistemi. Ne hale getirdiğini gördük! Üstelik. O küçücük canlı. Egemen sistemin sahip olduğu. Sömürü. Savaş. İşgal. Açgözlülük.. hastalıklarını da taşımıyor. Kimseye. Bir kötülük yapma niyetinde de değil. Sadece. Kendisine bir yaşam alanı arıyor. Hepsi bu!

Yeni Normal denince. Bir de. O dönemden. 2008 finans krizinden kalan. Yeni normal’ in şifresi sayılabilecek. VUCA yı da hatırlayalım son olarak. Bunu herkes duymamış olabilir. VUCA. Zulu dilinde. Uyan! Anlamına gelir. Aslında. Günümüze o kadar uygun. Bir çağrı ki bu! “Uyan”. Bu çağrı bi karşılık bulsa. İşte o zaman göreceksiniz asıl “Yeni Normal” i! Ama bu. Ne yazık ki. Basitçesine bir tercüme. Tamamen de bir tesadüf. Açılımı bu değil. VUCA bir “akronim”. Ama yine de güzel. Ve anlamlı bir tesadüf…

UYAN! Kardeşim uyan!

Devamı gelecek >>

İzleyen yazı : İkinci Dalga 2 – Picasso’nun Kuşu

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s