Hasan ile Vakur 8 – Mal

– İnsan “tuhaf” bir yaratık. Çok tuhaf bir canlı türü. Çünkü kendisini reddediyor! Daha da garip olan. Kendisini reddettiğinin farkında bile değil.. Tarih boyunca belki de. Bunu en iyi. En açık ifade eden. Albert Camus’ olmuştur. Yıl 1950 ler. “İnsan, ‘Neyse o oImayı’ reddeden tek yaratıktır” der Camus. Anladın mı?

Okumaya devam ediniz >>

– Yok.. anlamadım Hasan amca?

– Ben de ilk okuduğumda. Anlamamıştım. Zamanla farkettim. Bu. Şu demek oluyor sanırım! Yine ağaçlara dönersek. Ağaçlar ne olduklarını bilirler. Tohumu kiraz ise. Kiraz ağacı olacaklarını. Tohumu defne ise. Defne ağacı olacaklarını… Bilir onlar. Başka bir şey de olamazlar zaten. Ne iseler. Onu olurlar. Ama insanlar da. Durum farklı… İnsanların neredeyse hepsi. Ne olduklarını. Ne olmaya yatkın olduklarını. Ne olabileceklerini. Bilemezler… Böyle olunca da. Herşey olabileceklerini sanırlar!

Hasan bir an durdu…Düşündü..

– Ayrıca da. Tohumun. Kendi içlerinde bulunduğunu da bilemezler. İçlerindeki tohumu büyütmenin. Kendi işleri olduğunun bile farkında değildirler. Şu tuhaf insanlar!

– Yani!…

– Yani’si şu! Akılları, gözleri. İçeride değil. Dışarıdadır. Her şey için. Dışarıya bakarlar. Her şeyi dışarıda ararlar. Ve her şeyi dışarıdan beklerler. Sonunda da. Büyük bir çoğunluğu. Mecburen. Dışarıdan gelen reçetelere teslim olurlar. Ayrıca da….

– Bi dakka Hasan amca! Bu reçete de nereden çıktı?

Hasan gülümsedi..

Doktor reçetesi değil tabii ki evlat! Bu.. Nasıl söylenir?.. Bu bir. “Toplum reçetesi“! Toplum sana bir reçete yazar. Sen. Farkında bile olmadan. O reçetedeki. İlacı alır ve yutarsın! Evet evlat! Yutarsın… Hem de ne yutmak!

İlaç da nesin nesi?..

– İstersen, şöyle anlatayım sana. Bak mesela. Hanefi hala. Sen küçükken. Ne diyordu sana?… “Benim oğlum doktor olacak” deyip durmuyor muydu? İşte sana reçete! Ona cevap olarak. Kazım enişte ne diyordu? Bi düşün! “ Yok, yok! Vakur mühendis olacak. Köprüler yapacak…” diye ballandıra ballandıra anlatmıyor muydu?.. İşte sana bir reçete daha!

– Olur mu Hasan Amca! Onlar. Güzel niyetlerini söylüyorlar. Bunda. Ne kötülük var?

– Bunda. Hiç bir kötülük yok evlat! Ama ne dedin biraz önce. “güzel niyetlerini söylüyorlar” Evet bu da doğru. Ama. Bu onların düşüncesi. Ve onlar. Senin ne olabileceğini bilmeden. Sana bir “iş”. Yani bir açıdan. Bir hayat uğraşı. Seçiyorlar. … İşte. Toplum da böyle. Yalan yanlış bir çok reçete sunuyor sana. Aileler. Akrabalar. Etraftakiler. Çevredeki olur olmaz kişiler. Okullar. Ekranlardaki. (sözüm ona) danışmanlar. Neredeyse. Daha. Doğduğu günden başlayarak. İnsanları. Bir “şeyler” olmaya zorluyor…

– Neye zorluyorlar ki?

– Neye mi? Herşeye!..Yok, en gözde mesleklermiş! Yok, en çok para kazandıran işlermiş!… En iyi okullar şunlarmış… En gözde hocalar şuradaymış… Derken. İnsan. Neyi düşüneceğini şaşırıyor. Yani Sorun şu evlat! İnsanoğlu. Kendi haline bırakılmıyor. Kendi haline kalamıyor.. Kendini dinlemeye. Anlamaya fırsat bulamadan. Bir sürü reçetenin altında eziliyor…

– Peki ne yapsaydı….

– Ne yapsaydı?.. Her zaman bir çözüm. Her zaman yapacak bir şey vardır. Ama. Bu çözümü yaratmak için “akıl”. Uygulamak için de. “cesaret” gerekir. Bugüne bakınca. Görülen şu ki. Çoğunluk. Çaresizce. Kapılıyor bu reçetelere… Yani ilacı yutuyorlar! “Proje çocuk” denilen de. Bundan farklı bir şey değil! Anlayacağın. Çocuklar. “Mal” gibi yetiştiriliyor. Önce hayatları parselleniyor. Şu okula gidecek. Şu sınava girecek… diye. Sonra. Sınavlarla şekilleniyor. Diplomalarla ambalajlanıyor. Sonra da . Piyasaya sürülüyor… Çocukların hali bu!

– Yani. “Malçocuk” gibi bir şey!

Devamı gelecek >>

Önceki yazı : H&V  7 – Meyvanın Sabrı

İzleyen yazı : H&V  9 – 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s