Kutu 8 – Kelebeğin İntiharı

 

İyilik sürgündeyken. Kapatıldığı zindanda. Kötülük. Meydanı boş buldu. Aldı başını gitti. Sonuçta. Çıkar için iyilik. Eşiği de aşıldı. “Çıkar için kötülük” var artık. İlk çağları saymaz isek. Rönesans’ la birlikte. İnsan bir amaçtı. İnsan. Herşeyin ölçüsüydü. Zamanla. İnsan bir amaç olmaktan çıktı. Bir araç oldu. Kullanılan.. Bugün. “Network” denilen de bu! “Kullanışlı İlişkiler”. Ama dedim ya! Burada durmadı. Sonrası var…

Okumaya devam ediniz >>

Sonrasında. İnsan. Araç olmaya devam ederken. Üstüne. Bir de değersiz oldu. Yani. Yok sayılmaya başlandı. Yani insanlar. Konu kendi menfaatlerine dayanınca. Çıkarlar çatışınca. Başkalarına zarar vermekten. Çekinmiyor artık. Eskilerde. Birilerini tutarak. Kullanarak. Yaptırdıkları kötülükleri. Neredeyse her an. Kendileri düşünebiliyorlar. Ve yapabiliyorlar. Günlük hayat içinde. Farkına bile varmadan. Bazan da.. Sakın şaşırmayın. Bazan da. İyilik adına. Çünkü. Bu bir “normal” artık. Öyle algılanıyor. “Yeni normal”… Bu nedenledir ki. Hayattan kaçmaktan başka. Bir yol kalmadı.

Anlaşılan. Şeytan, “mutluluk” ile girdiği iddiayı kazandı.. Johann Wolfgang von Goethe’ nin. Neredeyse tüm yaşamı boyunca yazmayı sürdürüp. Seksenüç yaşında ölümünden kısa bir süre önce bitirebildiği. Dünya çapında klasikleşmiş. Büyük eseri “Faust” ta. Farklı bir son yazılsa da. Pek çok insanı. Dünyevi hazlarla uçuruma düşüren. “Mephistofeles”. Akıl ve bilgi ile. Kendisine direnen. “Faust” adındaki doktoru. Altetti galiba… En azından şimdilik. Yirmibirinci yüzyılda.

Beni de şeytan mı itti? İçimdeki şeytan!” diye irkildi Bay X. “Yoksa. Ben şeytana mı uydum? Kutunun tepesine çıkıp da. Kendimi boşluğa bırakarak!”

Çok geçti! Bu soruyu sormak için. 128 katlı “Kutu” nun. Yerle yaptığı boşluk. Tükeniyordu artık. Zemini gördü! Zemine yaklaşıyordu. Bir kuş tüyü gibi. Hafif hafif. Kafası karışıktı. Geçmiş ile gelecek arasında. Gitti gitti. Geldi… Kutunun dışındaki. Kutunun şimdiki yerindeki. O eski günler. Onları yaşayıverdi bir an. Her ölümlünün. Son anlarında olduğu gibi. Resim ve resim. Geliverdi gözünün önüne. An be an. Babası geçti zihninden. Odunları yararken. Ve dizerken sundurmanın altına. Babası iyi biriydi. Kötü olamayacak kadar saftı. Hayattan bir beklentisi yoktu. Hiçbir zaman da olmadı. Sonra. Annesini gördü. İki ağacın arasına gerdiği ipe. Çamaşırları sererken. Annesi. Hırslıydı. Hayattan istekleri vardı. Bu istekleri için. Çalışır çabalardı. Ama. Çabalarının hiçbirini. Hiçbir zaman. Başkalarının zararı. Başkalarının kötülüğü üzerine kurmadı. İyi olmak buydu!

Kardeşleri de geçti zihninden. Islak çimenlerin üzerinde. Çıplak ayaklarla koşarken. Alt alta üst üste. Arkadaşları da. Ağaçtan ağaca sıçrayıp atlayıp. Tarzancılık oynarken. Onlar hep iyiydi. Onlar çocuktu. Masum. Temiz. Hepsi. Kendi hallerinde. Yaşarlardı. Gülerler eğlenirler. Oyunlar oynarlardı. Hepsi mutluydu. Kötülük. Düşünceler de bile yoktu. Çocuk iken… Kötü bilinmezdi. İyilik mutluluktu. Ama. Zaman ilerledikçe. Hayatın mücadeleleri içinde. Şeytan her insanı dürttü. Kötülük her insanı yokladı. Yayıldı. Bulaşıcı bir hastalık gibi. Çoğunu da ele geçirdi. Çok azı koruyabildi kendisini. Ve kötülük bir iklim oldu. Her yerde solunan. Bir kader. Herkes için.

Yokluk ve hiçlik içini kaplarken. Işık solup sönerken. Zeminin. Soğuk taşlarıyla buluşup. Paattt! Diye tok bir ses çıkarken. Hayat filmi koparken. Beyninde dolanan son düşünceler. Saratoga’ nın sözleriydi. Nobel edebiyet ödülü sahibi. Portekizli yazar. Jose Saratoganın: “Kötü kader diye birşey yoktur. 21. Yüzyıl vardır ve bu yüzyıl, yavrucuğum, bir kelebeği bile intihar ettirebilir.

Devamı gelecek >>

Önceki yazı: Kutu 7 – Sürgündeki İyilik

İzleyen yazı : Kutu 9 – Alcatraz

Kutu 8 – Kelebeğin İntiharı” üzerine 2 yorum

  1. İnsanın olduğu yerde kötülük ve iyilik hep vardı. Çocukken de vardı. Şimdi de var. Belki daha da çoğaldı. Ama kötülüğün yanısıra iyi ve güzel de var. Enseyi karartmayalım sevgili hocam.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s