MKA 1 – Miras

 

20 eylül 1924 günü. Hamidiye kruvazörü Samsun limanına girdi. Öğle üzeri saat bir buçukta. Bütün çevreyi derin bir sessizlik kaplamıştı. Merak, gurur, sevgi, onur,..ve tüm güzel duygular. Erdemli duygular. Bu sessizliğin içindeydi. Ve Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinden sonra ilk kez. Tophane İskelesi’nde. Samsun topraklarına ayak bastı. Sokak ve caddeler mahşer kalabalığı. Samsunlular, sel olmuş. Sahile doğru akıyorlar. Dalga dalga. Ve ama. Henüz, hiçkimse bilmiyor. Hiçkimse. Gazinin o ünlü cümlesini. Samsunda söyleyeceğini…

okumaya devam et >>

Samsundaki üçüncü günün akşamında. İstiklâl Ticaret Mektebi’nin davetinde. Okul salonunda öğretmenler tarafından verilen çay ziyafetinde. İşte bu sözü o akşam söyledi Mustafa Kemal. Atatürkçü düşünce sisteminin bilimsel yönünü açıklayan o ünlü cümleyi : “.. Dünyada hersey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir…”

Bu öyle bir ifadedir ki…Mustafa Kemal’ in tüm yaptıklarını açıklar. Sebeplerini açıklar. Metotlarını açıklar. Sonuçlarını açıklar. Bir tek bunu anlayamaz isek.. Bir tek bunu. İşte o zaman Mustafa Kemal anlaşılamaz. Ne söyledikleri anlaşılır. Ne de yaptıkları. Hiç biri anlaşılamaz.

Anlamaya çalışalım isterseniz.

Önce. İlim, Bilim nedir? “..gerçek yol gösterici bilimdir..” derken, neyi kastediyor Mustafa Kemal? Sözcük bilindik ama. Anlam çok farklı olabilir. Bilim, kimileri için bilgili olmak anlamına gelir. Aklını bir dolu bilgiyle doldurmak yani. Mümkün olduğunca çok. Ne kadar çok bilirsek, o kadar çok bilimsel  olur muyuz? Kimileri için ise, bilim, bilimsel metodlar kullanmak anlamına gelebiir. Zihnine, bir dizi araç ve teknikleri yığmak gibi. Ne kadar çok metot kullanırsak, o kadar çok bilimsel olur muyuz? Ve tabii ki..Tüm bu bilgi ve teknikleri kazanmak için de okullarda ve okullarda, okumak ve okumak. Yani cahil kalmamak. Ne kadar çok okul bitirirsek, o kadar çok bilimsel olur muyuz? Mustafa Kemal hiç de böyle düşünmüyor aslında. Gerçi, “ En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır” diyor. Ama onun, cahillikten anladığı şey de farklı.

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz, ilim ve hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan, en büyük cahiller çıktığı gibi; Hiç okuma bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

Bu ifadeye bakınca anlaşılıyor ki, Mustafa Kemal için bilim, “okuyarak öğrenmek ve bilmek” den daha farklı bir şeydir. Daha fazla bir şeydir. Peki nedir dersek.. Yukarda bunu açıkça ifade etmiş zaten.

Mustafa Kemal, Bilim, “hakikati bilmek, hakikati görmektir” diyor. Yani, “gerçeği aramak, gerçeğin peşinde koşmaktır” diyor.

Bu ne anlama gelir diye düşünüyorum da… Bu ne demektir? Bu nasıl olur? diye düşünüyorum da… Her seferinde, dönüp dolaşıp aynı yere varıyorum. Aklıma hep tek bir şey geliyor. O da nedir derseniz. “Bilimsel düşünceye sahip olmak” derim. Yani serbestçe düşünmek. Özgürce. Önyargısız. Bağımsız. Yani kuşkucu olmak. Eleştirel. Sorgulayıcı. Araştırıcı. Yani, gözlemlere dayanmak. Olgularla çalışmak. Deneysel olmak. Yani, “Bilimsel düşünmek” nedir? diye sorarsak. Ve iyice de özetlemek istersek..”Hiç bir sınır tanımadan aklını kullanmak; Kendi aklıyla düşünmek” diyebiliriz.

Nitekim, Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip’in sorusuna, Mustafa Kemal’in yanıtı bunu açıkça göstermektedir:

Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir doğma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. .. Benden sonra beni benimsemek isteyenler,… akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.

İşte böyle!

Ama hepsi bu kadar değil.

>> Devamı gelecek

izleyen yazı:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s