Beyaz Taçlı Serçe : Uykusuz Tüketici

uykusuz

Jonathan Crary / 2013

. . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kuzey Amerikanın batı kıyısında yaşamış herkes, yüzlerce kuş türünün her yıl kıta sahanlığı boyunca mevsimsel olarak bir aşağı bir yukarı çeşitli mesafeler kat ederek göç ettiğini bilir. Bu türlerden biri, beyaz taçlı serçedir.

okumaya devam et –>

Güzergahları güzün Alaska’dan kuzey Meksika’ ya, oradan da her bahar tekrar kuzeye doğrudur. Pek çok kuştan farklı olarak beyaz taçlı serçenin, göç sırasında yedi güne kadar varan, olağandışı bir “uyanık kalabilme kapasitesi” vardır. Bu mevsimsel davranış, hiç dinlenmeksizin, geceleri uçarak yollarına devam ederken gündüzleri de yiyecek peşinde koşmalarına imkan sağlar.

ABD Savunma Bakanlığı söz konusu canlıları incelemek için son beş yıldır büyük paralar harcıyor. Başta Wisconsin’ in Madison kentinde olmak üzere, çeşitli üniversitelerde devletin finanse ettiği projeler yürüten araştırmacılar, insanlara uygulayabilecekleri bilgiler elde etme umidiyle, kuşların bu uzun uykusuz dönemleri sırasındaki beyin faaliyetlerini araştırıyor.

Amaç, “insanların uykusuz kalabilmesini ve üretken ve verimli biçimde iş görebilmesini mümkün kılmanın yollarını keşfetmek”. Başlıca hedef esasen “ uykusuz asker” in yaratılması,

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Tarihte de görüldüğü gibi, savaşla ilintili yenilikler kaçınılmaz biçimde daha geniş bir toplumsal çevreye yayılır ve uykusuz asker de, “uykusuz işçi” veya “uykusuz tüketici” nin öncüsü olacaktır.

Uykusuzluk ürünleri ilaç firmalarının agresif satış taktikleriyle önce bir “hayat tarzı seçeneği” olarak sunulacak, nihayetinde ise pek çok insan için bir zorunluluk haline gelecektir.

. . . . . . . . . . . . . .

alıntı-1

Beyaz Taçlı Serçe : Uykusuz Tüketici” üzerine bir yorum

  1. Hepden uykusuız değil de örneğin 3 saat uykuyla yetinebilmeyi gençliğimden beri çok isterdim, günüm çok daha uzun olurdu.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s