Başkan 1 : Koltuk

 

En bilineni CEO dur. İş dünyasından. Eğer ticari bir şirkette çalışmaya başlamışsanız. Önünde sonunda. Olmak isteyeceğiniz şey budur. CEO. Yani İcra Başkanı. Yani. Şirketteki. Tüm profesyonellerin. En üstündeki kişi. Konu da bu zaten. Üstte olmak. Daha üstte. En üstte. Bu öyle bir tırmanış ki. Dur durak yok! En sonunda da başkan! Başkanı olmayan iş yok. Başkanın çeşidi de çok. Neler var neler!

Okumaya devam ediniz >>

Okuldan başlar. Sınıf başkanı. Eski ifadesiyle. Sınıf mümessili. Aslında aileden başlar da… Ama. Ona başkan demezler. Reis derler. Aile Reisi. Dedim ya. Çeşidi çok. Mahkeme başkanı. Kabile reisi. Belediye başkanı. Çete reisi. Kulüp başkanı. Ne denirse densin! Sonunda. İfade edilen anlam aynıdır. Baş kişi. Yani, tüm kişilerin başı. Heveslisi de çoktur! Başkanlığın. Nedense?

Ticari şirketlerde bu hevesin sebebi oldukça açıktır. Basitçe söylersek. Yükseldikçe daha çok kazanırsın da ondan. Daha çok kazanırsan da, daha konforlu bir hayatın olur. Böyle gider. Zincirlemesine. Bu anlaşılabilir. Tutarlıdır da. Ama bir de ticari olmayan kuruluşlar var. Kar amaçsız yani. Güya kar amaçsız. NPO’ lar. NGO’ lar. Devlet kurumları. Dernekler. Kulüpler …. Soruyu, bir de onlar için soralım. Bu heves neden? Başkan olma hevesi! Sorduk ya. Madem ki sorduk. Şimdi. Cevaba bakalım. Cevap olarak. Karşımıza eskice bir masal çıkar. Masalın başlığı “Hizmet Aşkı” dır. Yoksa “Koltuk aşkı mı?” O da ne ki? Türevleri de vardır. Renk aşkı! Vatan Aşkı! Forma aşkı… Aşk bu! Herkes bi yanar tutuşur bu aşklarla! Halbuki. Konu hizmet ise. Hizmetin binbir yolu vardır. İlle de başkan olmak gerekmez ki!

O zaman. Sorulara devam edelim. Herkes başkan olabilir mi? Bugünün dünyasına bakılırsa. Herkes kendini herşey sanabilir. Ve. Herkes herşey olabilir. Olacağını düşünebilir. Yani. Herkes başkan olabilir. O koltuğa oturabilir anlayacağınız. Ama. Şu var ki. Koltuğa oturmakla. Başkanlık yapmak. Yapabilmek. Aynı şeyler değildir.

O zaman. Gelelim sıradaki soruya: Herkes başkanlık yapabilir mi? İşte bu pek de kolay değil! Sanılır ki. Başarılı bir bürokratsan. Başarılı bir Antrenörsen. Başarılı bir iş adamıysan. Başarılı bir esnaf. Başarılı bir iletişimciysen. O zaman. Sanılır ki. İyi bir başkan olabilirsin. Hiç de öyle değil! Basitleştirelim isterseniz. En temelde iki özellik gerekir. Başkanlık için: Kişilik ve Yetenek. Önce Kişilik. Yani, karakter, Huy, mizaç. Mesela adil olmak. Açık olmak. Mesela tutarlılık. Mesela özgüven. Bu özellikler. Davranışlarda görülür. Kullanılan sözcüklerde. Hazırlıksız anlarda. Derindeki mizacın ortaya döküldüğü o gerçeklik anlarında. Rol yapılamayan zamanlarda. Çünkü. Tam da o zamanlarda. İçin dışına çıkar. Ne isen o olursun. Yapmacıksız. Sahici. Bu alan kısırdır. Çok gelişemezsin bu alanda. Zor değişirsen. Çünkü. Ne isen o’sundur. Huylu huyundan vazgeçmez derler ya!

Gelelim ikincisine. Yetenek. Biraz daha açarsak. Birikim, deneyim. Yöneticilik yeteneği. Mesela ileriyi görme. İlişkileri yönetme. Mesela düşünülmeyeni düşünme. Karmaşık kararlar alabilme.. Burada gelişebilirsin. Tecrübe kazanabilirsin. O da. Potansiyelin varsa. Yani o cevheri taşıyorsan. Einstein, “..eğer balıksan, ağaca tırmanmaya çalışma..” diyerek açıklar bunu. Bu özellik. Kendisini. Sonuçlarda gösterir. Birikimlerini kullanırsın. Sonuç almak için. Ama Sonuç. O hemen gelmez. Telaşlanma. Zaman alır. Yılmayacaksın. Azmedeceksin. Kişilik ne kadar anlık ortaya dökülüyorsa. Sonuç o kadar sabırla gelir. Sonuç bir meyvadır. Öncesinde. Tohumları serpmek gerekir. Toprağı havalandırmak. Sulamak. Yani emek. Yani bilgi.

Peki. Bunlardan biri eksikse. Kişilik mesela. Belki de yetenek. Ne olur o zaman?Başkana? Kuruma?

Neler olur neler!

Devamı gelecek >>

İzleyen Yazı: Başkan 2: Kendini kayırma

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s