Koyunların Oyunu

Nükleer Araştırma Teşkilatı. Uluslararası Para Fonu. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü.  Birleşmiş Milletler. Dünya Sağlık Örgütü. Avrupa Konseyi. Güney Pasifik Yer Bilimi Konseyi. Ekonomik İşbirliği Örgütü. Festival Organizasyonları Federasyonu. Avrupa Birliği Belediyeler Konseyi. …. Liste uzun. Kısaltmaları yazalım… UFRO. CGİAR. UNICEF, YSK, ICJ. CCNR. NAFTA. SPP. UEFA… böyle de uzar gider. Bu sayfa dolar taşar. Kitap olur.

Soru şu: Tüm bunlar ne işe yarıyor?

Okumaya devam et –>

Toplanıyorlar. Dağılıyorlar.

Bizim gördüğümüz bu kadar. İçeride neler konuşuluyor? Eh işte! Biraz biraz duyuyoruz. İzin verildiği kadarıyla. Neyi anlamamız isteniyorsa o kadar! Daha doğrusu, “neyi algılamamız isteniyorsa” demek istiyorum. Gerçek olması gerekmiyor yani konuşulanların. Paketlenmiş mesajlar anlayacağınız. Eğilmiş bükülmüş.

İçeride neler oluyor derseniz. Adı toplantı. Ama orası bir tiyatro sahnesi. Denir ya; Herkes karnından konuşuyor. Seçilmiş sözcükler. Süslüsünden. Sanki sözcüklerle satranç oynanıyor gibi. Karşılıklı hamleler. Ama herkes sırasını biliyor. Ne zaman konuşacak. Ne zaman susacak. Nerede duracak. Kim kime çatacak. Hepsi belli.… Güya dövüş. Güya tartışma. Danışıklısından. Her şey önceden belli. Girip çıkanlara bakmayın. Onlar piyon. Çok mu acımasız oldu. “Belirleyici değiller” demek istedim! Ama piyon. Hepsi değil belki. Çoğu. Piyon olmasalar orada olamazlar. Kalamazlar. İpi tutan eller yukarılarda.

Toplantıya girişler bir tören. Aceleci format. Hızlı adımlar. Kameraya yandan bakış. Bir gülümseme. Küçük bir el hareketi belki. Selam gibi. Lütfetti sayın delege! Kapının ardında kayboluş. Sonrası bekleme zamanı. Çıkana kadar. Siz şimdi sanıyorsunuz ki içeride düşünce şimşekleri çakıyor. Dünya meseleleri konuşuluyor hararetle. Ve birşeyler daha iyi olacak. Savaşlar duracak. Açlar doyacak. Ormanlar kurtulacak. İyi kararlar alınacak yani. İnsanlık için. Keşke öyle olsa. İnsanlığı düşünen kim? Ne de olsa politikaya bulaşmışlık var. Herşey pazarlık o kapıların ardında. Bir ihale oyunu bu. Bir pazarlık oyunu. Herkes rolüne hazırlanıyor sadece.  Herkes evcil aslında. Ehlileşmiş. Uysal. Caprinae familyasındakileri andırıyor. Rollerini oynuyorlar. Hele bi oynamasınlar! Ne olduğunu bile anlayamadan… Anında buharlaşırlar.

Çıkışlar ise bir başka tören. Ağırbaşlı format. Biraz da düşünceli gibi mi desem! Bu kez adımlar yavaş. Anlarsınız. Mikrofonlar uzansın diye. Kameralar çeksin diye. Ne sorarsanız sorun. Cevap hazır. Cevap aynı. Soruyla ilgili olması da gerekmiyor. O da paketlenmiş önceden. Endüstriyel cevap. Seri imalat. Hafiften sıkıştırırsanız da.. O zaman : “ Yorum yok!” Ne büyülü bir cevaptır bu! Ne demek istedi diye düşünür durursunuz. Ne tarafa çekeceğinizi bir türlü bilemezsiniz. “Yorum yok!” Yorum yoktur ama, olmayan bu yorum üstüne ne yorumlar yapılır. “Yorum yok”! Hafiften bir gülümseme ile söylenir bu. Sırıtma mı deseydim! Ama muhakkak önemli bir adam edasıyla. Egolar da şişkin ya! “Bir şey söylemem” demek istiyor. “..Biliyorum da… Ama söyleyemem”. “.. Söylerdim ama… “. Bundan güzel malzeme mi olur? Keyfine göre yorumla. Doğru veya yanlış. Ne önemi var? Düşünen yok ki! Herkes önceden inanmış zaten. Neye inanacağına karar vermiş zaten. Mesajın ömrü de kısa. Toplantı dediğin bir değil iki değil. O kadar çok ki! Hangi birine odaklanacaksın? Mesajlar havada uçuşuyor. Bir mesajın, mayıs böceği kadar ömrü yok! Gelip geçiveriyor.

Toplanıyorlar. Dağılıyorlar. Aile resimleri çektiriyorlar. Öyle denir ya! Aile resmi. Nasıl bir aileyse? Tokalaşıyorlar. Sarılışıyorlar. Yiyiyorlar içiyorlar. Yesinler içsinler. Gözümüz yok. Konuşuyorlar. Konuşuyorlar. Konuşuyorlar. Konuşsunlar. Buna da bir lafımız yok. Ne de olsa bu bir balo.  Maskeli balo… .

Düşünüyorum da. Ben sokaktaki adam. Bütün bu panayır gösterilerinin bana ne faydası oluyor? Anlatsanıza ne olur. Köşesinde sessizce yaşayan..Hayatını kazanmaya çalışan.. Sıradan basit bir hayatla mutlu olan adamı düşünün..Yukardaki bu oyun onun hayatına ne katıyor? Hangi sorununu çözüyor? Yoksa kendileri mi sorun oldu bu kurumların? Sinemada gibi seyrediyoruz hepsini. Bir sirkte gibi. Hergün. Her an. Oradalar. Aptal bir kutunun içinde. Gösteri üstüne gösteri.

Hepsi iyi güzel de; bu kadar gösterişten sonra, dünyada neler daha iyi oluyor? Yoksa daha mı kötü oldu? ECAC, UPU, G20, COMESA, SACC,…Tüm bu organizasyonlar olmasa, daha mı iyi olurdu? Bilmem ki! O kadar uzaktalar ki! İnsan hayatından. O kadar yabancılar ki! Günlük hayatın gerçeklerine. Ayrı bir dünya kurulmuş başka bir yerlerde. Kendi kendilerine oynaşıyorlar. Politikacılar. Bürokratlar. Uzmanlar. Liderler, miderler. Delegasyonlar. Bakanlar makanlar. Başkanlar maşkanlar. İş adamları. Tabii ki CEO lar…Ve bir de, oyuna girmek için sıra bekleyenler. Fırsat kollayanlar. Heveslisi çok!

Daha da önemlisi ne biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz! Ben de bilmiyorum. Çünkü onlar görünmüyorlar. Bir de onlar var. Görünmeyenler. Sayamam. Ama şunu hissediyorum. Görünenler, görünmeyenlerin projesi. Kullanılıyorlar demek istemezdim. Ama dünya bu hale geldi. Belki de hep böyle değildi. Hep böyle olduğunu sanmam. Değildi. Bu kadar değildi. Ama artık oyun büyüdü. Oyunun piyasa değeri de arttı. Yayıldı. Ayrıca da kabalaştı. Ve en acı olanı, sahteleşti.

Seyrediyoruz göz ucuyla. Bizler, basit bir hayatın sıradan vatandaşları. Kimi zaman da eğleniyoruz seyrederken. Öyle anlar oluyor ki! Yeteneksizlik yerlere akıyor. Makyaj pul pul dökülüyor. O kadar ki; Oyun bir anda dönüyor. Dramdan komediye . İşte o an asıl oyunu görüyoruz. Gerçeği hissediyoruz. Gülüyoruz. Ama, çocuk oyunu da sanmayalım bunu! Çocuk oyunları güzeldi. Saf. Temiz. Öyle değil mi? Keyif alırdık. Her oyunu oynardık. Herkesle oynardık. Hiç de mızıkçılık yapmazdık.

Artık mızıkçılık zamanı.

Koyunların Oyunu” üzerine bir yorum

  1. Değerli Hocam,
    Bu oyun tarih boyunca hep varolmuş. Ama gerçekten de hiç bu kadar iki yüzlü olmamış heralde. Maskeleri indirip, gerçek yüzleri görme zamanı umarım yakındır.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s